Yılın en iyi romanı, hayal meyal ve kıvrımlı, W. G. Sebald'ın en iyi romanları gibi...

– Alain de Botton

"Ve işte geçen sonbahar akşam yürüyüşlerine başladığımda, Morningside Heights’ın şehirde dolaşmak için iyi bir başlangıç noktası olduğunu keşfettim...

Kalabalık sokaklardan geçmek demek gün içinde görmeye alışık olduğumdan daha fazla, yüzlerce, hatta binlerce daha fazla insan görmem demekti, fakat bu sayısız yüzün bıraktığı etki, hissettiğim yalnızlığı dindirmek şöyle dursun, daha da artırıyordu... Bu yürüyüşler bir ihtiyacı karşılıyordu: İş yerimde sıkı sıkıya denetim altına alınmış zihinsel ortamdan bir kurtuluşu ifade ediyordu, bunun bir terapi olduğunu keşfettiğimde normal bir şeye dönüştüler ve yürümeye başlamadan önceki yaşamın nasıl olduğunu unuttum.

İş, bir mükemmeliyet ve yeterlik rejimiydi ve bunların ikisinde de ne doğaçlamaya ne de hataları mazur görmeye yer vardı. Araştırma projem ne kadar ilginç olsa da –yaşlılarda duygulanım bozuklukları üzerine klinik bir araştırma sürdürüyordum– ayrıntı düzeyindeki talepkârlığı o zamana dek yaptığım hiçbir şeyle boy ölçüşemeyecek karmaşıklıktaydı. Sokaklar tüm bunlarla hoş bir tezat teşkil ediyordu.

Nereden sola döneceğim, terk edilmiş bir binanın önünde düşüncelerime gömülü bir hâlde daha ne kadar kalacağım, güneşin New Jersey üzerinde batışını mı seyredeceğim yoksa Doğu Yakası’nın Queens’e bakan tarafında gölgelerin içinde mi ilerleyeceğim gibi kararların hiçbirinin önemi yoktu ve tam da bu nedenle özgürlük hissi veriyordu..."

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057072252
Yayın Tarihi :2021-12-17
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Açık Şehir
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :240
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Deniz Koç
Yazar   : Teju Cole
İlgili Eserler
%20
Unvansız Maktul

%10
Ağaçtaki Kız

%10
Ölü Aşklar Derneği

%10
Benim Karım Bir Çocuk

%15
Mezarda İlk Gece Yaşanacaklar

%15
Vernem Nidahen –Açık Yaralar ve Dikiş İzler II

%10
Taksiii

%20
Yukarlarda En Uzaklarda

%20
Bibury Cadısı

%10
Perşembe Günü Cinayet Kulübü

%20
Deniz Kızı Ağladığında

%20
Eğreti

%15
Aşağıdaki Yangın ;Deniz Üçlemesi 3

%20
Portakal Kız

%15
Yarasalar - 2

%15
Bir Dilek Tut; Ama Ne Dilediğine Dikkat Et!

%15
Yolların Sonu

%20
Rüyalar Kitabı

%15
Bayan Unguentine'nin Seyir Defteri

%20
Lanetlilerin Oyunu