Format Kitap
Barkod 9789944143226
Yayın Tarihi 2000-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 464
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Narçın

Sümerler; Mezopotamya egemenliğini Sargon I´in darbesiyle Akkadlara, oradan da Babil ve Asur gibi kent krallıklarına devrederken, bölgedeki ezoterik rüzgârın çevreye de yayılacağından haberdar değillerdi. Krallık ve beyliklerin istikrarsızlık içinde bulunmaları nedeniyle, Akkadlardan sonra Asur ve Babil adlı iki kent krallığı ortaya çıktı.
Bölgede yaşamın savaşlara endekslendiğini belirten tarihsel kaynaklar, diğer uygarlıklardan farklı olarak, savaşmak için askeri eğitime verilen önemi Asur kent krallığının her bölgesinde görmenin mümkün olduğunu bildirmektedir. Eğitimdeki farklı bir uygulama da, İgmil-sin´in Ur kentindeki okullarda yaptığı uygulamadır. İgmil-Sin, Adaman-dug-ga adı verilen yazıcıları halktan seçerek, eğitimde bir devrim yapar ve Asur´da okur oranının yükselmesini sağlar.
Eğitimin yapıldığı okullarda, öğrenciler tablet evinin oğlu, öğretmenler okulun babası, üst sınıf öğrencileri de büyük kardeş şeklinde sınıflandırılırlardı. Bilindiği gibi Sümerler Edduba adlı okullarda matematik, astronomi, coğrafya, tarım ve benzeri dallarda eğitim yaptırmışlardı. Asur´da ise daha çok savaş eğitimine önem verildiği görülmektedir.
Kitapta; Ali Narçın, Sümerler ve Akkadlardan kopup bölgeyi hareketlendiren Babil, Asur kent krallıklarını, tarihsel ve kültürel açıdan inceleyerek, döneme dair terminolojiyi, alfabetik sırayla günümüze taşımıştır

devamını oku..
Kategori : Uygarlıklar Tarihi
% 25
indirim
18.05
Liste Fiyatı : 24.07
Kazancınız : 6.02
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim